Fått och gått – så är läget i lagen

IF Boltic 13:53 15 oktober, 2019 Allmänt

Årets upplaga av Bandyallsvenskan ser ut att bli en jämn historia. Här går vi igenom vilka som har gått och vilka som har anslutit. I nästa del av vår nedräkning inför säsongen kikar vi på hur andra tippar och dristar oss också på ett eget tips.

IF BOLTIC
In: Gustav Jansson (Vänersborg), Gustaf Andersson (Konnerud, Norge), Daniel Aspengren (Rättvik), Max Sundelius (Villa).
Ut: Carl-Albin Bodin (Tillberga), Filip Pallin, Christian Thellin (Lesjöfors/Filipstad)
Placering ifjol: 9:a

BORLÄNGE BANDY
In: William Sundberg (Liljan), Wictor Alm (Liljan), Emil Gabrils (Falu BS), Oscar Jansson (Falu BS), Samuel Bortans (Liljan).
Ut: Niclas Rönnqvist (Tellus), Wiktor Alm (Finspång), Oscar Stadin (Sandviken), Rasmus Linder (Broberg), Christian Frohm (AIK), Alexander Sundström (Skutskär).
Placering i fjol: 11:a.

FALU BS
In: Patrik Hedberg (Hammarby), Mikael Olsson (Västerås), Mattias Blom (Ljusdal), Isac Johansson (Tranås).
Ut: Erik Stoor (slutar), Emil Gabrils (Borlänge), Caspher Ekström (Ljusdal), David Jansson (Hammarby), Max Bergström (Hammarby).
Placering i fjol: 12:a i elitserien, degraderat via kvalspel.

GRIPEN TROLLHÄTTAN BK
In: Thomas Staerkeby (Vänersborg), Anton Sandsjö (Sandviken), Mikko Lukkarila (Vänersborg), Albin Larsson (Vänersborg), Christoffer Hansson (Blåsut).
Ut: Marcus Hillukkala (Frillesås), Niklas Holopainen (Kungälv), Filip Lydén (Tellus).
Placering ifjol: 7:a

KALIX BANDY
In: Ivan Detsura (Jenisej), Mattias Snäll (Haparanda), Robin Alamaa (Karlsborg), Simon Sandström (Karlsborg), Elis Lindgren (Edsbyn).
Ut: Jimmy Berglund (slutar), Olov Englund (slutar).
Placering i fjol: 12:a.

KATRINEHOLM BS
In: Jimmy Jeschinsky (Örebro), Marc Samuelsson (Västanfors), Philip Zander (Eskilstuna).
Ut: Linus Bodeström (slutar), Tobias Andersson (Borgia).
Placering i fjol: 14:e, höll sig kvar via kvalspel.

IFK KUNGÄLV
In: Niklas Holopainen (Gripen), Fredrik Åkerlind (Frillesås), Filip Backner (Mölndal), Christoffer Trysberg (Mölndal), Andreas Kihlvall (Kareby).
Ut: Mikael Lindberg (slutar), Elias Modin (Kungälv), Linus Karlström (Surte).
Placering ifjol: 6:a

LIDKÖPINGS AIK
In: Markus Enander (Tellus), Erik Schön (Skövde).
Ut: Oskar Friman (Mölndal), Martin Hagman, August Jonsson.
Placering i fjol: 5:a.

LJUSDALS BK
In: Johan Jansson Hydling (comeback), Caspher Ekström (Falu BS).
Ut: Jonas Pettersson (Broberg), Marcus Wikman (Broberg), Mattias Blom (Falu BS), Mattias Sand (slutar).
Placering ifjol: 4:a

NÄSSJÖ IF
In: Philip Lindqvist (lån från Vetlanda), Anton Hagström (Tranås), Viktor Lindkvist (Vetlanda).
Ut: Filip Nilsson (slutar), Albert Stein (slutar), Marcus Magnusson (Tellus), Viktor Hulthammar (Motala), Kristian Hagen (Solberg).
Placering i fjol: 2:a

IFK RÄTTVIK
In: Oskar Lundgren (Bollnäs), Arvid Kihlström (Edsbyn), Anders Erikanders (Edsbyn), Anton Svensson (Edsbyn), Emil Strandberg (Edsbyn), Jonas Söder (Edsbyn).
Ut: Henrik Cervin (Åby/Tjureda), Daniel Aspegren (Boltic).
Placering i fjol: 8:a.

SKUTSKÄRS IF
In: Olle Bolkéus (Sandviken), Viktor Johansson (Sandviken), Gustav Werre (Sandviken), Ludvig Jonasson (Helenelund), Fredrik Wennerblom (Forsbacka), Alexander Sundström (Borlänge), Åke Gillberg (comeback).
Ut: Anton Lindberg (slutar).
Placering i fjol: 2:a i division 1 nedre Norrland, tackade ja till friplats.

TILLBERGA
In: Johan Söderström (Västanfors), Rasmus Lindqvist (Västanfors), Gustav Mattsson (Hammarby), Andreas Jonsson (Eskilstuna), Carl-Albin Bodin (Boltic).
Ut: Kevin Sterner (AIK), Nicklas Gustafsson (Frillesås), Kasper Sandgren (Västerås SK), Gustav Gising (Nitro/Nora).
Placering i fjol: 13.e, höll sig kvar via kvalspel.

IK TELLUS
In: Marcus Magnusson (Nässjö), Mikael Jacobsson (comeback), Lucas Blom (comeback), Filip Lydén (Gripen), Niclas Rönnqvist (Borlänge).
Ut: Anders Persson (Motala), Markus Enander (Lidköping), Elias Engholm (AIK), Mattias Karlsson (slutar), Jesper Norrman (Frillesås).
Placering i fjol: 14:e i elitserien, direktdegraderat.

UNIK
In: Jakob Edberg (Sirius), Oscar Rönnqvist (Sirius), David Eriksson (på lån från Sirius), David Näsström (Sirius), Tim Zenoud Johansson (Helenelund), Teo Eklund (Sirius), Tim Johansson (Helenelund).
Ut: Christopher Johansen (slutar), Jonas Spinord-Vihagen (slutar), Erik Vikholm (slutar).
Placering i fjol:
1:a i division 1 nedre Norrland, uppflyttat via kval.

ÖREBRO SK
In: Iikka Lempinen (lån från JPS), Robin Folkesson (AIK), Simon Hagström (Tranås), Saku Hämäläinen (JPS), Axel Ringblom (Finspång).
Ut: Jimmy Jeschinsky (Katrineholm), Johan Svensson (slutar), Joonas Peuhkuri (Helsingfors IFK).
Placering i fjol: 10:a.

Källa: bandypuls.se

Dela på Facebook Dela på Twitter Visa kommentarer
Gilla på Facebook Följ på Twitter Följ på Instagram Besök vår webshop